Co odstrasza odwiedzających strony internetowe?

Zachęcenie potencjalnego klienta do odwiedzenia naszej strony internetowej to jedno. Kolejną bardzo ważną kwestią jest jego jak najdłuższe utrzymanie na stronie. Istnieje sporo elementów, które wpływają na odbiór strony przez odwiedzających, jednakże w dzisiejszym poście przedstawimy te najważniejsze. Są to kluczowe elementy stanowiące podstawę dobrej strony internetowej. Należy pamiętać o ich odpowiedniej implementacji oraz o cyklicznym sprawdzaniu poniższych parametrów.

Prędkość ładowania się strony

Wiadome jest, że z roku na rok czas spędzany na przeróżnych stronach internetowych się zmniejsza. Ludzie mają coraz mniej czasu i przykładają coraz mniej uwagi do poznawanych treści, dlatego ich pierwsza styczność ze stroną powinna rozpocząć się jak najszybciej. Jeśli Twoja strona ładuje się zbyt długo to możesz być pewien, że potencjalny klient szybko z niej wyjdzie i zapewne więcej się na niej nie pojawi. Po wyjściu z Twojej strony zacznie szukać podobnych informacji u konkurencji co dla Ciebie będzie stratą potencjalnej możliwości współpracy.

W jaki sposób poprawić szybkość ładowania się strony? Z pewnością powinno się zadbać o:

– porządek w treściach na stronie – należy zadbać o usunięcie przestarzałych treści i niepotrzebnych plików

– zmniejsz wagę grafik – warto jest również skompresować pliki graficzne aby szybciej się ładowały. Bardzo często kompresja nie wpływa negatywnie na jakość grafik więc to zdecydowanie dobre posunięcie

– pozbądź się ciężkich i skomplikowanych animacji – ruchome elementy na stronie zwiększają czas ładowania więc warto zastanowić się nad ich uproszczeniem

– sprawdź swojego hostingodawcę – być może operator Twojego serwera nie zapewnia optymalnych warunków działania

Przestarzały design strony

Klienci lubią podążać za panującymi trendami. W branży stron internetowych te trendy zmieniają się dość szybko. Jeśli Twoja strona została stworzona więcej niż 3-5 temu, zastanów się nad jej odświeżeniem. W tym przypadku zmysł wzroku działa najszybciej więc Twoi potencjalni klienci szybko wyrobią sobie zdanie o firmie po pierwszej styczności ze stroną internetową. Jeśli nie spełni ona ich oczekiwań wizualnych, z pewnością pójdą do konkurencji i odstawią Twoją stronę na bok. Aby zwiększyć zaangażowanie odbiorcy należy zapewnić mu prosty i przejrzysty design aby mógł bez problemu się po stronie poruszać i znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Zła optymalizacja treści

Treści na stronie internetowej to główne źródło informacji dla potencjalnego klienta. To z nich osoba zainteresowana dowiaduje się o świadczonych przez firmę usługach lub produktach, które sprzedaje. Należy więc zapewnić klientom odpowiedni rodzaj treści, który będzie łatwo przyswajalny i łatwy do zrozumienia. Zachęcamy zatem aby nie przesadzać z ilością wrzucanej treści. Powinien to być zwarty i prosty w przekazie tekst, który dokładnie i jasno wytłumaczy dane zagadnienie. Pamiętajmy również o odpowiednim języku. To, że Ty jako specjalista/ekspert posługujesz się zaawansowanym językiem branżowym nie oznacza, że potencjalny klient go zrozumie. Używaj zatem prostego języka, który będzie zrozumiały dla obu stron.