Dlaczego warto mieć kilka wersji językowych strony www?

Z roku na rok liczba klientów w sklepach internetowych się zwiększa. Wpływają na to różne czynniki, między innymi pandemia, która zatrzymała nas w domach i w pewien sposób wymusiła przeniesienie różnych spraw do świata online. Zdecydowanie łatwiej jest dziś znaleźć coś w internecie niż w sklepie stacjonarnym – tym bardziej, że nie mamy pewności czy sklep będzie nadal otwarty. Dodatkowo spora konkurencja w branży kurierskiej powoduje, że firmy konkurują ze sobą i tym samym są w stanie zapewnić nam (klientom) bardzo dogodne warunki dostawy. Czy warto zatem tworzyć kilka wersji językowych naszej strony aby zapewnić możliwość zakupów szerszemu gronu odbiorców? Na pewno jest to kwestia warta uwagi.

Konkurencja cały czas się powiększa i tak naprawdę przewagę zdobywa ten, który jest w stanie przyciągnąć uwagę odbiorców i ją przez pewien czas utrzymać. Czy stworzenie strony internetowej w wielu językach pozwoli tą uwagę przyciągnąć i pokazać potencjalnym klientom, że są dla nas ważni i że dbamy o ich potrzeby? Zdecydowanie tak, gdyż dzięki temu pozwalamy nowym odbiorcom poznać nasz produkt lub markę i od razu jesteśmy kojarzeni jako firma działająca międzynarodowo – a to również poprawia postrzeganie marki i zwiększa szanse zakupu. Dbamy w tym przypadku nie tylko o dobry wizerunek ale również o otwartość firmy na nowe rynki.

Mogłoby się wydawać, że angielska wersja strony to dziś minimum jakie musimy spełnić, jednakże warto w tym przypadku zastanowić się do jakich grup chcemy trafić i kto potencjalnie może zainteresować się naszą usługą/produktami. Jeśli działamy na terenie unii europejskiej, warto pomyśleć nad dodaniem wersji niemieckiej, włoskiej, francuskiej czy rosyjskiej. W wyborze odpowiednich opcji może nam również pomóc analityka strony, która wskaże z jakich krajów lub regionów trafiają do nas użytkownicy.

W trakcie dodawania nowej wersji językowej należy pamiętać o odpowiednim tłumaczeniu. Słabo przetłumaczona strona może zniechęcić potencjalnych klientów do dalszych działań dlatego warto zrobić to porządnie. Istnieje wiele firm copywriterskich/tłumaczeniowych, które zrobią to profesjonalnie i z uwzględnieniem standardów. Jeśli zatem nie czujesz się na siłach aby zrobić to we własnym zakresie, skorzystaj z ich usług. Dobrze napisane teksty wpływają również na pozycję strony, więc jeśli będą one poprawne, możesz liczyć na wyższą pozycję w wyszukiwarce Google.