Kopia zapasowa strony www to kopia wszystkich plików i baz danych, z których składa się nasza strona internetowa. Dzięki takiej kopii zapasowej w przypadku np. włamania czy awarii serwerów, odzyskamy naszą stronę internetową. Ważnym jest by backup był robiony regularnie i przechowany w bezpiecznym miejscu. NIE PRZECHOWUJEMY NA TYM SAMYM SERWERZE, GDZIE MAMY STRONĘ WWW!, ponieważ jeśli padnie ten serwer, to również strona www i kopia zapasowa. Jeśli nie mamy kopii zapasowej, w takiej sytuacji tracimy wszystkie aktualizacje, zdjęcia, design, a czasami nawet dane klientów – dosłownie wszystko będzie musiało zostać stworzone na nowo.
Najlepiej ściągnąć taką kopie na swój dysk i zrobić ją za każdym razem, gdy dokonujemy jakieś zmiany.
Kopia zapasowa na własną rękę czy przez dostawcę hostingu?
Zawsze warto wykonywać kopię zapasową strony na własną rękę, nawet jeśli dostawca hostingu w ofercie zapewnia, że wykonuje backupy. Dlaczego?
Często dostawcy serwerów wykonują kopie zapasowe, jednak zdecydowana część z nich nie udostępnia ich bezpłatnie i słono trzeba zapłacić za dostęp do odzyskanych danych.
Nie wiemy, także jak często jest robiona taka kopia zapasowa. Czy raz na tydzień, dwa tygodnie, miesiąc? W tym czasie pomiędzy wykonaniem takiej kopii, a utratą danych możemy dodać wiele rzeczy na naszą stronę, a po przywróceniu takiej starej kopii będziemy musieli dodawać wszystko ponownie. Często też kontakt z dostawcami hostingu nie jest szybki, a w przypadku awarii liczy się każda sekunda.
Jak utworzyć kopię zapasową?
Istnieje wiele sposobów na utworzenie kopii zapasowej strony www. Do najpopularniejszych należą: tworzenie kopii za pomocą SSH, FTP lub wtyczek.
Tworzenie kopii za pomocą SSH
Tworzenie kopii zapasowych za pomocą SSH to operacja dla zaawansowanych użytkowników, którą można przeprowadzić przy użyciu dedykowanych komend. Aby skorzystać z połączenia SSH będziemy potrzebować programu PuTTY dla środowiska Windows lub terminala, jeśli infrastruktura serwera jest oparta o Linux.
Tworzenie kopii za pomocą FTP
Backup strony przy użyciu FTP możesz wykonać w przypadku, gdy jest ona oparta o tzw. system zarządzania treścią (CMS). A więc wówczas, gdy jest to, np. WordPress czy Joomla. Należy ściągnąć na komputer program, który pozwoli na wykonanie połączenia. Może to być, np. FileZilla. Za jego pomocą uzyskamy dostęp do plików i katalogów strony oraz metodą kopiuj-wklej przerzucimy je na urządzenie.
Tworzenie kopii za pomocą wtyczek
Ostatnim sposobem jest zaopatrzenie się w dedykowany plugin, który za pomocą paru kliknięć wygeneruje gotową kopię zapasową strony, o ile witrynę prowadzimy na WordPressie. Najszybszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z funkcjonalności UpdraftPlus. Narzędzie pozwoli za pomocą dwóch kliknięć utworzyć gotowy obraz witryny, a także w zależności od wybranych ustawień wyśle cały plik, np. na wskazany adres e-mail.