Czym różni się optymalizacja strony od jej pozycjonowania?

Czym jest SEO?

 

SEO, inaczej optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to część marketingu w wyszukiwarkach, która wykorzystuje organiczne taktyki, aby uzyskać widoczność w SERP. Dzięki SEO marki nie płacą za umieszczenie na stronach internetowych.. Zamiast tego stosują różnorodne taktyki, które zachęcają wyszukiwarki do wyświetlania ich treści w górnej części SERP, ponieważ wynik jest cenny i wiarygodny. Jakie są zatem kluczowe elementy pozycjonowania?

 • Zoptymalizowane metadane, w tym tag tytułu strony, opis meta, tagi nagłówka i tag ALT obrazu, które zawierają docelowe słowa kluczowe
 • Dobrze napisana i zoptymalizowana kopia strony dzięki strategicznym badaniom słów kluczowych
 • Proste i dobrze sformatowane adresy URL stron z selektywnymi słowami kluczowymi
 • Zoptymalizowana prędkość strony
 • Integracja udostępniania społecznościowego z Twoimi treściami
 • Tworzenie linków w celu przyciągania i uzyskiwania wysokiej jakości linków przychodzących (te linki zwrotne pomagają w tworzeniu większości SEO poza stroną)
 • Sygnały z mediów społecznościowych (np. Zwiększenie ruchu na stronie z udostępniania w mediach społecznościowych)
 • Przyciąganie uwagi z serwisów społecznościowych

Co to jest SEM?

SEM to cyfrowy proces marketingowy mający na celu zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach poprzez uzyskanie ruchu organicznego poprzez SEO lub płatnego ruchu poprzez reklamy PPC.

Poprzez płatne reklamy w wyszukiwarce zasadniczo kupujesz przestrzeń reklamową w wynikach wyszukiwania. Więc zamiast próbować organicznie zajmować jedną z najwyższych pozycji dzięki SEO i uzyskać bezpłatny ruch, płacisz, aby pojawiać się przed wynikami wyszukiwania.
Najbardziej znaną agencją reklamową PSA jest Google Ads (formalnie Google Adwords). Dzięki Google Ads możesz wyświetlać swoje reklamy w wynikach wyszukiwania Google i płacisz tylko za kliknięcia reklam. To jedne z najlepszych działań mające zapewnić ruch na stronie internetowej.

Do najważniejszych zalet SEM należą:

 • efektywność – działania SEM cechują się korzystniejszą relacją efektów do poniesionych kosztów niż w przypadku tradycyjnych działań marketingowych,
 • przyjazny odbiór reklamy – według badań reklama w wyszukiwarkach jest oceniana przez użytkowników jako akceptowana i przyjemna forma reklamy, ze względu na to, iż użytkownik poszukuje informacji o konkretnej usłudze bądź produkcie. O przyjazności SEM świadczy także fakt, że taka forma reklamy nie jest reklamą narzucającą się,
 • targetowanie – SEM nastawione jest na określone słowa i frazy, które użytkownik wpisuje do wyszukiwarki. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, iż reklama dotrze do osoby, która skorzysta z danego produktu lub usługi,
 • szybkie korzyści – SEM daje także możliwość osiągnięcia korzyści w relatywnie krótkim okresie, jak i w dłuższym terminie. Z tego względu możliwe jest sterowanie intensywnością działań marketingowych, by osiągnąć jak największą skuteczność.

Planowanie działań SEM i SEO

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie dla swojej witryny użycie SEO oraz SEM, polecam zastosować się do poniższych rad. Dadzą Ci one jeszcze lepsze wyniki.

 

 1. Wyznacz cele biznesowe – jako pierwsze należy precyzyjnie określić, jak cel chcesz osiągnąć i co tak naprawdę przez niego rozumiesz. Jeśli celem jest zwiększenie liczby transakcji, to należałoby zastanowić się, jak ulepszyć działania SEM i SEO, aby dotrzeć do takich klientów, którzy będą chcieli te transakcje zawierać.

 

 1. Nastaw się na poniesienie inwestycji – podejmując decyzję o podjęciu się realizacji działań SEM i SEO należy mieć na uwadze, że pozycjonowanie strony będzie wiązało się z poniesieniem pewnych inwestycji. Osiągnięcie widoczności w wynikach wyszukiwania jest powiązane z posiadaniem funkcjonalnej strony internetowej, na której klient z łatwością będzie mógł się odnaleźć. Jeśli w danym przedsiębiorstwie w dziale marketingu nie ma osoby, która byłaby znawcą i specjalistą SEM i SEO, to lepiej nie ryzykować, samemu podejmując takie działania. W takiej sytuacji lepiej zdać się na profesjonalną agencję świadczącą usługi z zakresu marketingu internetowego.

 

 1. Pamiętaj, że działania SEM są procesem – pamiętaj, że SEM nie można traktować jak jednorazowego przedsięwzięcia, jednorazowej akcji czy kampanii reklamowej, która raz przyniosła oczekiwany rezultat, który z kolei będzie przekładał się na ciągły wzrost sprzedaży czy wartość zawieranych transakcji. SEM jest długotrwałym procesem. Optymalizacja i dostosowywanie strony jest działaniem ciągłym, bo wciąż zmieniają się preferencje klientów, powstają innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie tworzenia i prezentacji stron internetowych. Powstają także konkurencyjne przedsiębiorstwa, które również chcą zaistnieć w internecie.

 

 1. Analizuj ruch na stronie – przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu działań z zakresu SEM, czyli zarówno SEO jak i PPC należy pamiętać, że niezbędne jest analizowanie ruchu na stronie. Analiza ruchu może na bieżąco ukazywać nam, jak skuteczne są działania SEM oraz SEO, które podejmowane są w organizacji. Na tej podstawie można podjąć decyzję o zwiększeniu intensywności działań marketingu w wyszukiwarkach, bądź może zastosowaniu innych narzędzi, które zwiększą ruch na naszej stronie, a tym samym przyczynią się do osiągnięcia zakładanych przez firmę celów biznesowych, które przekładają się na jej sukces w otoczeniu biznesowym i wzmocnienie uzyskanej pozycji konkurencyjnej.

 

Co wybrać by nasza witryna odniosła sukces?

Organiczne SEO to ogólnie najlepsza taktyka marketingowa zapewniająca długotrwałe rezultaty. Strony internetowe, które zajmują wysoką pozycję w bezpłatnych wynikach pod względem docelowych słów kluczowych, mogą uzyskać bezpłatny ruch 24/7, uznanie w branży i cieszyć się wszystkimi zaletami SEO .

 

Strony internetowe korzystające z PPC mogą nadal uzyskiwać ukierunkowany ruch z wyszukiwarek, ale muszą za to płacić. Po zatrzymaniu płatnych kampanii ruch znika.

Inną ważną różnicą między SEO a SEM jest to, że SEO zajmuje dużo czasu i generuje wyniki, podczas gdy PPC jest prawie natychmiastowy.

 

Ostatni ruch należy do Ciebie

 

Tak więc, co jest lepsze, zależy od ogólnych celów marketingu cyfrowego. Jeśli chcesz szybko uzyskać ruch, możesz zacząć od SEM (reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania) i równolegle pracować nad SEO. Jeśli chcesz stworzyć trwały biznes online bez polegania na płatnym ruchu, SEO jest Twoją odpowiedzią.