Dlaczego warto korzystać z Google Analytics?

Jeśli prowadzisz swoją stronę www to zapewne chciałbyś wiedzieć co dzieje się z nią „w środku”. Ile osób miesięcznie pojawia się na stronie, na jakie frazy znajdują Twoją stronę w wyszukiwarce, jak analizować poszczególne dane o obserwatorach strony? Narzędzie Google Analytics pozwala Ci poradzić sobie ze sprawdzaniem zaawansowanych statystyk dotyczących Twojej strony. Daje to również możliwość planowania wszelakich akcji marketingowych oraz mierzenia wyników kampanii reklamowych.

Google Analytics to zaawansowany system zbierania danych użytkowników odwiedzających Twoją stronę. Jedyne co trzeba zrobić to zainstalować na swojej stronie specjalny kod, który w momencie, gdy użytkownik na nią wejdzie, zbierze o nim wszelkie możliwe dane i zapewni Ci ich podgląd w specjalnie przygotowanym panelu. Zebrane dane możemy potem przeglądać w formie gotowych raportów. Do najważniejszych danych, które będą zbierane podczas przeglądania strony przez użytkowników należą:

1. Jak użytkownik trafił na naszą stronę? – Wyszukiwarka/link z innej strony/bezpośrednie wpisanie linku w przeglądarce

2. W jakim miejscu przebywał podczas oglądania strony – Lokalizacja na miasto w konkretnym państwie

3. Z jakiego urządzenia korzysta? – Telefon/Komputer/Tablet/System operacyjny

4. Co zrobił na stronie? – Ile czasu spędził na konkretnej podstronie, gdzie i co klikał?

Wszystkie zebrane dane pozwalają przeanalizować stronę pod kątem jej przydatności oraz użyteczności dla ludzi odwiedzających. Dają one również możliwość poprawy strony internetowej pod względem SEO, optymalizacji, kluczowych elementów oraz dostosowania jej do potrzeb odbiorców.

Google Analytics zapewnia bardzo szczegółowe dane związane z ruchem na naszej stronie. Istnieje możliwość wykorzystania ich w celu tworzenia bardziej wartościowych stron dopasowanych do obserwatorów lub rozbudowania działających już sklepów internetowych, aby były bardziej funkcjonalne i spełniały oczekiwania potencjalnych klientów. Dane demograficzne zebrane podczas używania Google Analytics pozwala na precyzyjne dopasowanie oferty do osób, które odwiedzają stronę oraz zapewnia lepsze zrozumienie Twojej grupy docelowej. Dzięki temu narzędziu dowiesz się z jakiego kraju/regionu/miasta pochodzą wejścia, ile mniej więcej mają lat osoby przeglądające stronę, które elementy skupiają ich uwagę itp.

Możesz również dowiedzieć się ile konkretnie osób wchodzi na Twoją stronę w ciągu np. miesiąca aby oszacować ewentualne przychody i konwersję sprzedaży.

Jeśli zatem chcesz rozwijać swoją stronę i powodować, żeby odwiedzający zostawali na niej dłużej – co może oczywiście przynieść większe zyski – wdróż narzędzie Google Analytics jak najszybciej i analizuj udostępniane dane.