Strony www dla Deweloperów

Czy strona www dla dewelopera to temat na tyle odrębny i charakterystyczny by można stwierdzić że jest to coś znacznie różniącego się od reszty stron prezentujących ofertę firm i wymagającej osobnej analizy? Choć może się wydawać inaczej to jest to naprawdę osobna specjalizacja która tylko w pewnym zakresie dzieli wspólne cechy z innymi dobrymi zwyczajami w tworzeniu stron www.

 

Tworząc strony internetowe dla Deweloperów mamy do czynienia z specyficznym produktem który mamy zaprezentować, który mimo że pozornie dobrze znany (bo przecież każdy wie czym jest mieszkanie) to wyróżnia się wieloma unikalnymi cechami.Wybór mieszkania jest często najważniejszą decyzją jaką ludzie podejmują w swoim życiu, decyzją która w dużej mierze determinuje życiowe następstwa a wynikająca z całej dotychczasowej historii kupującego. Co z tego wynika dla strony www i sposobu prezentacji oferty? Bardzo dużo.

 

Zacznijmy niestety od tego że przeważnie strony internetowe deweloperów prezentują ofertę jakby prezentowały ofertę sklepu internetowego i to uzupełnionego po macoszemu. Jeśli można było by porównać jak powinny prezentować to punktem odniesienia powinny być branże które również oferują drogi (przynajmniej nominalnie) produkt z którego klient będzie korzystał niemal codziennie przez następne lata. Dlatego stronie dewelopera powinno być raczej bliżej do strony www producenta samochodów niż sprzedawcy elektroniki, oczywiście piszemy to w dużym uproszczeniu. Na doprowadzeni klienta do zainteresowania ofertą dewelopera składają się kilka głównych rzeczy w następującej kolejności: Klient wchodząc na stronę musi poczuć odpowiednie emocje, im bardziej wyraźne tym lepiej, w przeciągu kilku sekund powinna pojawić się myśl „ta strona internetowa prezentuje ofertę mieszkań która mi interesuje”, brak wywołania tego efektu sprawi że kupujący będzie na ofertę patrzył mniej przychylnie. Jeśli już uda nam się wywołać ten efekt na stronie kolejnym krokiem jest przejrzysta prezentacja oferty – tu zaczynają się kolejne schody, a mówiąc dokładniej piętra. Musimy umożliwić klientowi łatwe znalezienie mieszkania które go zainteresuje (lub samemu zainteresować nim klienta). Za wszelką cenę trzeba uniknąć sytuacji gdy klient przeglądając mieszkania trafia tylko na oferty nieaktualne bądź niepasujące do jego oczekiwań bo może stwierdzić „nie mam dziś dwóch godzin by studiować ofertę, wrócę do tego później” ale może już nie wrócić na stronę www i zapomnieć o niej bądź po prostu w międzyczasie poświęcić czas na bardziej szczegółowe analizowanie ofert konkurencji która potrafiła dostarczyć mu ofertę mieszkań które go zainteresują. Co warte odnotowania, warto pokazywać jak wiele mieszkań już się sprzedało ale nie przesłaniać tym dostępnej oferty i nie wywoływać wrażenia „przebranej oferty” gdzie zostały tylko mieszkania których nikt nie chciał.

 

Kluczowe parametry które kupujący zna to powierzchnia i cena, następnie ilość pokoi i piętro dlatego strona internetowa powinna w prosty sposób umożliwić wyświetlenie mieszkań które klienta interesują, niesamowitym trikiem jest pokazywanie obok ofert spełniających podane kryteria także kilku nieco droższych z adnotacją „te mieszkania są o 10% droższe niż wyszukiwane ale mogą Państwa zainteresować”, dzięki temu unikamy sytuacji gdy klient nie widzi ofert tylko dlatego że nie „wstrzelił się” podając zakresy cenowe, sprawia to że zwiększamy szanse sprzedaży a do tego sprzedaży droższej oferty.

 

park lotników

 

Czymś co bardzo przemawia do wyobraźni jest zaprezentowanie oferty na stronie www w formie wizualnej prezentacji budynku/budynków z wyborem pięter, takie rozwiązanie zastosowaliśmy na stronie inwestycji największego polskiego dewelopera (Echo Investment) i prezentuje się ono następująco:

 

jarzebinowe

 

Gdy klient dotrze już na stronie www do oferty mieszkania wkraczamy na teren który nie wiąże się z samą budowa strony www ale jest kluczowy w procesie konwersji/decyzyjnym czyli prezentację mieszkania. Najgorszym pomysłem na prezentowanie mieszkania jest wrzucacie tylko suchego rzutu architektonicznego z którego trudno niewprawnemu oku odczytać gdzie mieszkanie się kończy a gdzie zaczyna i które pomieszczenia pełnią jaką funkcję. Niektóre firmy projektujące strony potrafią zaproponować wykonanie adaptacji rzutów jak zostało zrobione to na przykład tutaj:

 

rzut