Własny serwer czy hosting u zewnętrznego dostawcy?

Hosting to coś więcej

Pojęcie „hosting” pochodzi z języka angielskiego – od słowa „host”, które oznacza gościa. I właśnie w „byciu gościem” tkwi jego esencja. Klient, wykupując hosting serwerów, zyskuje dostęp do zasobów serwerowni firmy hostingującej. Mówiąc prościej: wykupuje miejsce na serwerze. Czy to oznacza, że otrzyma jeden serwer dedykowany do swojej dyspozycji? Niekoniecznie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb technicznych (np. miejsca potrzebnego na jego serwis) czy technologii, w oparciu o którą strona została zaprojektowana. Czasem więc będzie to miejsce na jednym zbiorowym serwerze, a innym razem – przestrzeń na kilku serwerach.
Hosting to również pakiet dodatkowych usług, dzięki którym gwarantowane są zarówno bezpieczeństwo, jak i poprawność działania serwisu. Firma hostingowa oferuje najczęściej również:

  • możliwość wykupu domeny w pakiecie,regularne tworzenie kopii bezpieczeństwa danych,
  • dedykowaną usługę pocztową,
  • ochronę przed wirusami i innymi zagrożeniami,
  • pełne wsparcie techniczne.


A co jeśli wybierzesz zły hosting?

Oczywistością jest, że sprawnie działająca strona to pół sukcesu do uzyskania wysokich wyników i uznania wśród potencjalnych klientów bądź odbiorów naszej witryny. Co się dzieję gdy nasz hosting nie sprosta naszym oczekiwaniom? Wówczas możemy obawiać się możliwości stracenia sprzedaży online.

Wolna witryna może również bezpośrednio wpływać na nasze przychody.
Badania przeprowadzone przez Gomez.com i Akamai.com i przedstawione w infografice Kissmetrics wykazały, że 40% kupujących online porzuci stronę internetową, jeśli załadowanie zajmie więcej niż 3 sekundy. To oszałamiająca utrata potencjalnych dochodów.

 

Serwer

Serwer to urządzenie fizyczne, wyspecjalizowany komputer, który ma ogromną powierzchnię dyskową. Umieszczony jest w specjalnej serwerowni i ma stałe połączenie z Internetem – dzięki temu strona internetowa może działać o każdej porze dnia i nocy. Decydując się na wykupienie serwera możesz w pełni nim zarządzać i dowolnie dysponować miejscem. Możesz umieścić na nim kilka stron www, tworzyć bazy danych, konta pocztowe, albo przechowywać pliki. Wykupując serwer masz do niego nieograniczony dostęp.

Obecnie istnieje możliwość wykupienia całego serwera (serwer dedykowany) albo serwera VPS (Virtual Private Server), czyli zakupu części serwera, do której dostęp także jest nieograniczony. Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy serwerem dedykowanym, a współdzieleniem serwera, czyli korzystaniem z hostingu. Z jednej strony nie musisz decydować się na wykupienie całego serwera, a jednocześnie masz pełną władzę nad swoim serwerem VPS – możesz go samodzielnie konfigurować, a Twoje uprawnienia nie są ograniczone jak w przypadku hostingu. Coraz częściej można też spotkać serwery działające w chmurze.

Wykupienie serwera, dedykowanego lub VPS, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują utworzenie dużej witryny, sklepu online, albo rozbudowanego bloga. Te rozwiązania gwarantują stabilność parametrów, które są podstawą niezawodności stron odwiedzanych przez tysiące osób dziennie. Ponadto wykupienie serwera pozwala na przechowywanie większej ilości plików, które tworzą strony www.

 

Co będzie lepsze dla Ciebie?

Tak jak w większości przypadków dotyczących kwestii technicznych, tak i tutaj nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. To, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie i Twojej strony internetowej zależy od wielu czynników, o których już wspomnieliśmy. Zdecydowanie najważniejsza sprawa to stopień rozbudowania projektowanej strony internetowej oraz to, jakie będzie jej główne przeznaczenie. Te kwestie determinują liczbę plików powiązanych ze stroną, a zatem ilość miejsca potrzebnego do ich przechowywania i poprawnego działania witryny.